Nejlepší 3D tiskárny v roce 2023

Kdysi byl 3D tisk doménou specializovaných hobbyistů, dnes je však díky kvalitním a levným tiskárnám a tiskovým materiálům mnohem dostupnější!!!

Nejlepší 3D tiskárny

Best 3D Printer for 2023 #8

Bambu Lab P1P

Nehorázná rychlost a kvalita

Tiskárna P1P od společnosti Bambu Lab je typ tiskárny, kterou bych si přál mít, když jsem začínal. Kvalita je vynikající, patří mezi tři nejlepší tiskárny na tomto seznamu, a rychlost je ohromující. Je tak rychlá, že můžete tisknout třikrát rychleji než téměř všechny ostatní tiskárny na tomto seznamu.

Za 16 100 Kč je P1P naprosto bezkonkurenční. Snadno se nastavuje, a i když je Wi-Fi na nic, stále je to úžasný kus techniky.

Best 3D Printer for 2023 #5

Prusa Mk3S Plus

Standardní pro domácí 3D tisk

Žádný seznam nejlepších 3D tiskáren není úplný bez tiskárny Prusa MK3S Plus. Již téměř deset let dominuje trhu a stále je tiskárnou pro každého, kdo se chce 3D tiskem živit. Je rychlá, i když ne nejrychlejší, a pokaždé vytváří kvalitní výtisky. Pokud máte 14 950 Kč, měli byste si jednu z nich koupit.

Best 3D Printer for 2023 #3

 

Creality Ender-3 S1

Nejlepší 3D tiskárna pro začátečníky

Tiskárnám Ender-3 jsem se dlouho vyhýbal, protože byly dodávány ve formě stavebnice a jejich používání vyžadovalo mnoho hodin sestavování, nastavování a dolaďování. Novější model Ender-3 S1, který stojí jen o málo více než stavebnicové verze, je téměř kompletně předmontovaný a má špičkové funkce, jako je extrudér s přímým pohonem a samonivelační lůžko. 

Kvalita tisku i po vybalení z krabice byla vynikající, i když hodně z toho záleží na tom, že máme k dispozici dobré předlohy pro práci. Uvítal bych, kdyby měla dotykový displej a Wi-Fi, ale kromě těchto chybějících funkcí je to skvělý způsob, jak získat vybroušené výsledky z 3D tiskárny za méně než 9 200 Kč.

Best 3D Printer for 2023 #4

AnkerMake M5

Kombinace rychlosti a kvality

AnkerMake M5 je nový typ 3D tiskárny. Její rychlost je na tomto seznamu bezkonkurenční a kvalita výsledného produktu se vyrovná všemu, co jsem viděl. Když můžete dosáhnout takové úrovně kvality 3D tisku za přibližně poloviční dobu než její nejbližší konkurent, je těžké někomu, kdo má peníze na její koupi, doporučit něco jiného. Cena 18 400 Kč

Best 3D Printer for 2023 #5

 

Anycubic Vyper

Nejlepší pro tisk z krabice

Tiskárna Anycubic Vyper FDM se snaží být cenově dostupnou 3D tiskárnou, která se zároveň snadno používá. Je to však ošemetná záležitost. Spousta 3D tiskáren nabízí automatické vyrovnání a kalibraci lože, aby výtisky vycházely rovnoměrné a pevně ukotvené na tiskovém lůžku. Toto je však 3D tiskárna, která by vyrovnání lůžka spustila jednou, bez mého ručního zásahu, a byla by naprosto v pořádku. 3D tisk vyjde dokonale. Cena 6 900 Kč

Best 3D Printer for 2023 #6

 

Anycubic Kobra Max

Nejlepší pro snadnou realizaci velkých projektů

Tiskárna Anycubic Kobra Max si v naší nedávné recenzi vysloužila 9 bodů z 10, z velké části proto, že je to jedna z nejpříjemnějších tiskáren, které jsem za poslední roky používal. Sestavovací plocha je dostatečně velká na tisk celých přileb pro cosplay a díky systému automatického vyrovnávání lože je nastavení stroje hračka. Kobra Max je bezkonkurenčně nejlepší volbou pro tiskárnu s velkou stavební plochou. Cena 12 627 Kč

Nejlepší 3D tiskárny pro začátečníky

Tyto 3D tiskárny jsou vynikající pro každého, kdo s 3D tiskem teprve začíná. 

Best 3D Printer for 2023 #7

Elegoo Neptune 3 Pro

Nejlepší tiskárna základní úrovně

Tiskárna Neptune 2 je už léta jednou z nejoblíbenějších levných tiskáren a Neptune 3 Pro si z ní bere všechno dobré a ještě to... hodně násobí. Pro má automatické vyrovnávání lůžka, senzory vyjetí vlákna a tiskne v kvalitě, o které byste nevěřili, že je u tiskárny do 6 900 Kč možná.

Best 3D Printer for 2023 #8

Prusa Mini Plus

Malý, ale mocný

Tiskárna Mini Plus je jednou z nejlepších tiskáren s malými rozměry, které si můžete koupit. Má vše, co byste od stroje Prusa očekávali: To vše za méně než 10 350 Kč.

Co je třeba zvážit před nákupem 3D tiskárny

Nákup vaší první 3D tiskárny může být nervy drásající, ale nebojte se; jsme tu, abychom vám pomohli. Existuje několik hlavních oblastí, které byste měli při výběru nejlepší 3D tiskárny zvážit, a my se jimi zabýváme.

Měl bych s koupí 3D tiskárny počkat na výhodnou nabídku?

3D tiskárny jsou často k dispozici v průběhu roku za zvýhodněnou cenu. Speciální dny, jako je Prime Day, Black Friday a Cyber Monday, jsou skvělou příležitostí k tomu, abyste si pořídili nový stroj, ale spousta nabídek se dá sehnat i v běžný den. Ujistěte se, že jste plynulí, a vyberte si nabídku 3D tiskárny podle dostupnosti stroje a podle toho, co vám průzkum prozradil jako nejlepší.

Co budu tisknout na 3D tiskárně?

Při rozhodování o tom, jakou 3D tiskárnu koupit, musíte nejprve vědět, jaký typ věcí chcete, aby tiskla. Pryskyřicový 3D tisk je vhodný pro velmi detailní modely, jako jsou busty postav, zubařské práce nebo stolní miniatury. Pomocí pryskyřicové 3D tiskárny lze vyrobit dokonce i šperky. 

Pro téměř všechny ostatní aplikace je pravděpodobně nejlepší volbou 3D tiskárna FDM, neboli filamentová tiskárna. Filamentový 3D tisk je univerzální, pokud jde o typy materiálů, které můžete použít, a nabízí mnohem větší stavební objemy pro práci na modelech. Cosplayová brnění a helmy, praktické díly a velkorozměrové modely se nejlépe tisknou na tiskárně FDM. 

Co je to objem sestavení?

Build volume je prostor, který má tiskárna k dispozici pro výrobu modelu. Často se počítá v milimetrech krychlových a je to kombinace šířky, výšky a hloubky, do které dosáhne tryska tiskárny. Není to vždy totéž jako vnitřní objem 3D tiskárny, protože kabeláž a další mechanické součásti mohou stát v cestě trysce, čímž se dostupná plocha zmenšuje. 

Většina tiskáren FDM má stavební plochu přibližně 220 × 220 × 250 mm, i když některé z nejlepších 3D tiskáren mají větší a několik nejlepších levných 3D tiskáren má menší. Myslím si, že stavební deska o rozměrech 220 × 220 mm je pro začátek dobrá velikost, protože je na ní místo pro velké praktické kusy nebo několik menších modelů najednou. 

Nejčastější dotazy k 3D tiskárnám

Z jakého materiálu mám tisknout?

Většina domácích 3D tiskáren používá plast PLA,PETG nebo ABS. Profesionální tiskárny mohou používat nejrůznější materiály, od kovu až po organická vlákna. Některé tiskárny používají tekutou pryskyřici, která je mnohem náročnější na manipulaci. Jako začátečník používejte PLA. Je netoxický, vyrábí se převážně z kukuřičného škrobu a cukrové třtiny, snadno se zpracovává a je levný. Je však citlivější na teplo, takže nenechávejte své 3D výtisky v horkém dni na palubní desce auta. 

Která značka PLA je nejlepší?

Jaká značka je nejlepší, bude záležet na práci, kterou se snažíte udělat. Pokud chcete vytisknout něco, co bude vypadat úžasně bez následného zpracování, je skvělou volbou Polylite od společnosti Polymaker s velkou škálou barev a povrchových úprav.

Pokud tisknete něco, co se bude brousit a lakovat, například cosplay brnění, zvolil bych MatterHackers Build PLA. Snadno se brousí, dobře drží barvu a je tím levnější, čím více ho koupíte.

Jaké nastavení mám použít?

Most 3D printers include or link to recommended software, which can handle converting 3D STL or other files into formats supported by the printer. Stick with the suggested presets to start, with Většina 3D tiskáren obsahuje doporučený software nebo na něj odkazuje, který dokáže převést 3D STL nebo jiné soubory do formátů podporovaných tiskárnou. Pro začátek se držte doporučených předvoleb, s jednou výjimkou. Téměř ke všemu, co tisknu, jsem začal přidávat raft neboli spodní vrstvu filamentu. Výrazně to snížilo počet výtisků, které nepřilnou správně k lůžku, což je častý problém. Pokud budete mít i nadále problémy, potřete tiskovou podložku těsně před tiskem standardní lepicí tyčinkou.

Co jsou to podpěry?

Vaše 3D modely pravděpodobně potřebují ke správnému tisku nějakou podporu, protože tyto tiskárny si neporadí s velkými přesahy - například s rukou trčící z postavy. Software vaší 3D tiskárny obvykle dokáže automaticky vypočítat a přidat podpěry, tedy malé stojánky, které podepřou všechny tyto vyčnívající části modelu. Po dokončení tisku a zapilování všech hrbolků nebo hrubých hran pomocí hobby pilníků. 

Pin it