Matrioška Cup – výstava Jiřího Helcela

Matrioška Cup – výstava Jiřího Helcela

Klání, které zdánlivě  nelze vyhrát... Matrioška cup je malým protestem v adventním čase. Výstava představuje delikátní nesouhlas, vzdoruje totiž stále sílící turistické invazi na historické centrum Prahy. Přijďte se podívat na výstavu do galerie České Loutky, Nerudova 51, Praha 1, ve dnech 10 .12. 2019 – 10. 1. 2020

O výstavě

Matrjoška cup je malým protestem v adventním čase. Výstava představuje delikátní nesouhlas, jež vzdoruje stále sílící turistické invazi na historické centrum Prahy. V jeho žhavém jádru v Nerudově ulici se stává malým ostrůvkem odvahy, obracejícím svou zlatou tlapku proti davu. Vystavované objekty Jiřího Helcela vytvořené na principu ready-made kombinují několik různých přístupů a oscilují na pomezí hračky, loutky a sochy. Právě tato zneklidňující oscilace mezi formami je typická pro Helcelovu tvorbu. Svou hravostí a překvapivostí jsou Helcelovy matrjošky nevinně líbezné a rafinovaně přitažlivé zároveň, snoubí v sobě ruskou pompézní podbízivost a současně jakousi původní magii oslavující cyklus života a znovuzrození, nespoutanou krásu a rozkoš, která nás svými tvary pokouší. Výraznými zásahy do dřevěného těla Jiří Helcel přistupuje na princip nekonečnosti, matrjošce vlastní, a přisvojuje si ho, objevujíc stále nové a nové reinkarnace.

 

Matrioška cup je klání, které zdánlivě nelze vyhrát. Vítězství Helcelových matrjošek je svou taktikou zdrcující; je to vítězství vybojované lehce, s úsměvem na malovaných rtech.

 

O matriošce

Ačkoli dnes matrjošku podvědomě asociujeme s ruským folklórem, její původ je spletitější, než by se z výkladních skříní mohlo zdát. První matrjoška byla vyrobena v 18. století v Číně, vycházejíc tak z tradice dekorativních krabiček, které se skládaly do sebe od největší po nejmenší. Čínské panenky byly podobné dnešním matrjoškám, přičemž nejmenší ze sady obvykle držela zrnko rýže. Z Číny se matrjošky záhy rozšířily do Japonska, kde nabyly podobu sedmi bohů z japonské mytologie. Teprve poté, v roce 1890, matrjošky objevil zámožný moskevský obchodník a mecenáš Savva Mamontov a nechal vyrobit ruský exemplář mutující z čínského potažmo japonského kulturního prostředí v ruský folklór. V roce 1900 jeho žena prezentovala ruskou matrjošku na Světové výstavě v Paříži, kde za ni obdržela medaili. Od té doby se skládací panenky staly klíčovým vývozním artiklem Ruska a poté během 20. století jakožto ikony Sovětského svazu expandovaly do celého světa. S rozvojem turismu po revoluci zaplavily matrjošky regály a výlohy obchodů se suvenýry v celé východní Evropě. Z ideologické hračky se staly vyprázdněné marketingové produkty, všudypřítomná simulakra, zombie s malovanými tvářičkami. 

Eliška Raiterová

  

Nicota je hlučná a hýří barvami

O autorovi

 

Matrioška Cup – výstava Jiřího Helcela #1

Jiří Hlecel

Narozen 4. 3. 1955 v Českém těšíně. Od roku 1991 bydlí v Praze na Starém Městě. Vystudoval LŠU Havířov a SUPŠ Uherské Hradiště. Je výtvarníkem a řemeslníkem. Pracuje převážně se dřevem. Tvorbě loutek se věnuje od roku 1992. 

Samostatné výstavy:

2009   Natvrdo, kresby a objekty, Antikvariát a Galerie Pod svícnem, Frýdek–Místek
2005   Náhlá nevolnost, okna Knihovny psychologického ústavu AV ČR, Praha
2002   Šťastné a veselé vám naši andělé, Antikvariát a Galerie Pod svícnem, Frýdek–Místek
2002   No comment, Galerie Mazhaus, Český Krumlov
2001   Autosalon, Antikvariát a Galerie Pod svícnem, Frýdek-Místek
2000   Perpetuum Shakespeare, Galerie Langův dům, Frýdek- Místek
1999   Prostor pro jedno dílo, Moravská galerie, Brno
1999   Viagra Benz, Dům umění, Ostrava
1996   Ztracené linie aneb První autosalon v Jilské, Galerie U šaška, Praha

Účast na výstavách:

2010  3x pro radost, Galerie Radost, Havířov
2009  PF 2012, Designblok 09, Praha
1991  Jeune Peinture, Grand Palais Paris, PařížKudyznudy.cz - tipy na výlet

Matrioška Cup – výstava Jiřího Helcela #2

Matrioška Cup – výstava Jiřího Helcela #4

 

Matrioška Cup – výstava Jiřího Helcela #7

Matrioška Cup – výstava Jiřího Helcela #8

Pin it
Google nastavuje soubory cookie k analýze provozu na tomto webu. Informace o vašem používání našeho webu jsou za tímto účelem sdíleny se společností Google.
Souhlasím